


| Parameter | Value |
|---|---|
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
| Output Current | 150 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Max Input Voltage | 24 V |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Dropout Voltage | 750 mV |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 380
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17866
Ext.Price$0.17866
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17866 | $0.17866 |
| 10 | $0.15954 | $1.59540 |
| 50 | $0.14246 | $7.12300 |
| 100 | $0.12451 | $12.45100 |
| 500 | $0.10883 | $54.41500 |
| 1000 | $0.10432 | $104.32000 |
| 3000 | $0.09999 | $299.97000 |
| 5000 | $0.09584 | $479.20000 |
